ATENAS to projekt z niewielkim budżetem, ale chcemy właściwie go wykorzystać. Od początku 2020 roku rozmawiamy z lokalnymi aktywistami, liderami, społecznościami o tym jak mógłby wyglądać łódzki skwer zbierający deszczówkę, przyjazny zapylaczom, realizujący marzenie o ładnej przestrzeni wśród asfaltu i betonu. Skwer przy ul. Oblęgorskiej i Widok zauważyliśmy od razu - na tyłach Parku Ocalałych nieco zapomniana zielona przestrzeń. Miejsce idealne aby nauczyć się jak tworzyć błękitno-zieloną infrastrukturę w mieście. Bo... jak się okazuje to co wygląda jak zielone........ może ukrywać wiele szarości!

antroposol.jpg

ANTROSOL - czyli gleba antropogeniczna. Normalne gleby posiadają kilka warstw, od góry licząc są to poziomy: organiczny, próchniczy, wymywania, wmywania i skała macierzysta. Gleby miejskie najczęściej nie mają tej struktury ponieważ przez dziesiątki a czasem setki lat są przekopywane, ubijane, uszczelniane, itd. 

 

Z takim oto antrosolem musieliśmy zmierzyć się na skwerze, w skrócie: poziom organiczny (trawa, korzenie i ściółka) - 5-10 cm, poziom żużlu, poziom betonu, poziom cegły, i ten jak widać do głębokości 2 metrów. Marzenie o ogrodach deszczowych zrealizowane przy kilkukrotnie wyższych kosztach. Zamiast jednej przyczepy ziemi, osiem wywrotek gruzu. Wykonawcy z firmy FPP Enviro dzielnie rozwiązywali pułapki projektowe w czasie rzeczywistym. Jednak konsekwencje stanu zastanego są - porzucamy myśl o sadzeniu drzew i krzewów zgodnie z projektem i myślimy nad planami B i C.