top of page

ATENAS to projekt z niewielkim budżetem, ale chcemy właściwie go wykorzystać. Od początku 2020 roku rozmawiamy z lokalnymi aktywistami, liderami, społecznościami o tym jak mógłby wyglądać łódzki skwer zbierający deszczówkę, przyjazny zapylaczom, realizujący marzenie o ładnej przestrzeni wśród asfaltu i betonu. Skwer przy ul. Oblęgorskiej i Widok zauważyliśmy od razu - na tyłach Parku Ocalałych nieco zapomniana zielona przestrzeń. Miejsce idealne aby nauczyć się jak tworzyć błękitno-zieloną infrastrukturę w mieście. Bo... jak się okazuje to co wygląda jak zielone........ może ukrywać wiele szarości!

Wizualizacje potencjalnych rozwiązań opartych na przyrodzie

antroposol.jpg

ANTROSOL - czyli gleba antropogeniczna. Normalne gleby posiadają kilka warstw, od góry licząc są to poziomy: organiczny, próchniczy, wymywania, wmywania i skała macierzysta. Gleby miejskie najczęściej nie mają tej struktury ponieważ przez dziesiątki a czasem setki lat są przekopywane, ubijane, uszczelniane, itd. 

 

Z takim oto antrosolem musieliśmy zmierzyć się na skwerze, w skrócie: poziom organiczny (trawa, korzenie i ściółka) - 5-10 cm, poziom żużlu, poziom betonu, poziom cegły, i ten jak widać do głębokości 2 metrów. Marzenie o ogrodach deszczowych zrealizowane przy kilkukrotnie wyższych kosztach. Zamiast jednej przyczepy ziemi, osiem wywrotek gruzu. Wykonawcy z firmy FPP Enviro dzielnie rozwiązywali pułapki projektowe w czasie rzeczywistym. Jednak konsekwencje stanu zastanego są - porzucamy myśl o sadzeniu drzew i krzewów zgodnie z projektem i myślimy nad planami B i C.

23 października 2021 - sadzimy pierwsze drzewa i krzewy. Postanowiłyśmy ułatwić sadownikom pracę przez wykopanie otworów na drzewa, wiedząc że większość skweru będzie trudnym orzechem do zgryzienia na szybko. Dłuto, kilof, dwa świdry okazały się niezbyt wydajne - przynajmniej w naszych rękach. I tak pojawiła się ONA - kolejna baba czyli mini-koparka. Mamy 80 otworów na rośliny, teraz już solidnie wykopanych - szerokich i głębokich przynajmniej na pół metra. 

Zapraszamy zatem do dalszych działań. Zachęcałyśmy przez cały tydzień okolicznych mieszkańców do posadzenia własnej rośliny i nadania jej imienia, zobaczymy kto się do nas przyłączy. Fakty są takie - rośliny stać na naszym podwórku nie mogą, bo to nie miejsce dla nich.

1634860698632.JPEG
narzedzia.jpg
1634860618829.JPEG

Wspólne sadzenie drzew na skwerze

W sobotę 23 października mieszkańcy zasadzili drzewa i krzewy na skwerze. Działanie zostało wsparte przez łódzkich aktywistów, społeczników i przyrodników. Drzewa i krzewy, pozyskane w ramach projektu ATENAS m.in. od Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego (projekt „Zazieleniamy łódzkie”), wzbogaciły skwer między innymi o następujące gatunki: dereń jadalny, jaśminowiec wonny, klon polny, jarzębina, kłokoczka południowa, wierzba purpurowa, kalina koralowa, leszczyna pospolita, kruszyna, bez czarny. Wybrane gatunki mają nie tylko uatrakcyjnić miejsce dla mieszkańców, ale także stanowić wsparcie i bazę żywności dla dzikich zwierząt.

 

Mieszkańcy mieli możliwość nadać też imię posadzonej przez siebie roślince. Chciałyśmy aby poczuli się współodpowiedzialni za skwer i mieli swoje drzewo czy krzew o które będą mogli dbać np. w czasie suszy. Drzewa i krzewy bez opiekunów będą miały szanse zostać adoptowane w trakcie następnych wydarzeń na skwerze.

 

Propozycja nasadzeń drzew i krzewów, przygotowana przez Małgorzatę Godlewską („Zielnik łódzki -  o roślinach w mieście”), została zaakceptowana przez mieszkańców w trakcie konsultacji projektu zagospodarowania skweru oraz przez Wydział Kształtowania Środowiska i Zarząd Zieleni Miejskiej w Łodzi.

Zdjęcia - Renata Włodarczyk-Marciniak

Tworzymy Ogrody Deszczowe

 

Sobota 23 kwietnia 2022 - W ramach kolejnych działań na skwerze przy ul. Oblęgorskiej i ul. Widok przeprowadzane zostały prace nad tworzeniem OGRODÓW DESZCZOWYCH.

Zdjęcia z dronu - Arnold Marciniak

bottom of page