top of page

PROJEKT BIOAGORA

BIO-Agora - Bio Knowledge Agora: Developing the Science Service for European Research and Biodiversity Policymaking,

Rozwój usług naukowych dla europejskich badań i kształtowania polityki w zakresie różnorodności biologicznej
Projekt nr:

101059438 - BIO-Agora, 2022-2027

BioAgora to wspólny europejski projekt finansowany przez program Horyzont Europa. Jego celem jest połączenie wyników badań nad bioróżnorodnością z potrzebami kształtowania polityki w ukierunkowanym dialogu między naukowcami, innymi posiadaczami wiedzy i podmiotami polityki.

https://bioagora.eu/

Logo-horizontal-e1663082823268.webp

BIOAGORA - Science Servis

BioAgora opracuje architekturę i funkcjonalność nowej europejskiej "usługi naukowej na rzecz różnorodności biologicznej" (SCIENCE SERVIS FOR BIODIVERSITY), która będzie w pełni wspierać transformację ekologiczną wymaganą przez Europejski Zielony Ład i unijną strategię na rzecz różnorodności biologicznej do 2030 r.

Usługa naukowa na rzecz różnorodności biologicznej będzie odpowiedzią na obecną lukę na styku nauka-polityka, ale będzie również przewidywać przyszłe potrzeby. Będzie ona stanowić naukowy filar unijnego Centrum Wiedzy na temat Różnorodności Biologicznej (KCBD).

horizon logo.png

PROJEKT ECOSERV_PL

Projekt ECOSERV_PL - Usługi świadczone przez główne typy ekosystemów w Polsce 

to Projekt norweski, w ramach którego opracowano podstawy metodyki oceny usług ekosystemowych ekosystemów rolniczych, leśnych, morskich, miejskich i słodkowodnych w Polsce.

Podręcznik gotowy będzie we wrześniu 2023 r.

https://ecoservpol.amu.edu.pl

Projekt jest dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014–2021 Program „Środowisko, Energia i Zmiany klimatu”, Obszar programowy „Środowisko” Polska.

Operatorzy Programu: Ministerstwo Klimatu i ŚrodowiskaNFOŚiGW

ECOSERV_PL CELE:

Głównymi celami projektu są:

  • Przeniesienie ogólnej i szczegółowej wiedzy naukowej na temat usług ekosystemowych istniejącej w Europie do procesu rozpoznania i oceny usług ekosystemowych w Polsce.

  • Zwiększenie potencjału naukowego w zakresie rozpoznania i oceny usług ekosystemowych.

  • Zwiększenie zdolności administracji i zainteresowanych grup społecznych do wdrażania tego podejścia w zarządzaniu środowiskiem.

Grupę docelową projektu stanowią:

  • Naukowcy – z celem rozwoju i operacjonalizacji wiedzy na temat usług ekosystemowych w Polsce, pozwalających na efektywniejsze uwzględnienie usług ekosystemowych w zarządzaniu środowiskiem.

  • Przedstawiciele administracji na poziomie krajowym, regionalnym, lokalnym oraz eksperci-praktycy – z celem zwiększenia świadomości uczestników zarządzania środowiskiem w zakresie społeczno-politycznego znaczenia rozpoznania i oceny usług ekosystemowych.

  • Zainteresowane grupy społeczne, w tym aktywiści – z celem poszerzenia świadomości korzyści uzyskiwanych dzięki właściwemu zarządzaniu stanem ekosystemów.

foto Łapinska.png

PODRĘCZNIK RENATURYZACJI WÓD

W dniu 28.02.2020 r. zakończono realizację zadania pn.: „Opracowanie krajowego programu renaturyzacji wód powierzchniowych”, wykonanego na zlecenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie przez spółkę Multiconsult Polska. 

W wyniku przedmiotowej pracy powstał również dokument wspomagający wdrażanie krajowego programu renaturyzacji wód powierzchniowych, którym jest „Podręcznik dobrych praktyk renaturyzacji wód powierzchniowych”, stanowiący kompendium wiedzy nt. renaturyzacji rzek, jezior, wód przejściowych i przybrzeżnych. Docelowo będzie on rekomendowany do stosowania przez jednostki PGW WP. Podręcznik można pobrać tutaj.

link do podręcznika:

https://www.wody.gov.pl/images/Aktualnosci/foto/renaturyzacjaKPRWP/Podrecznik_renaturyzacji.pdf

źrodło: https://www.wody.gov.pl/index.php/pl/aktualnosci/734-wody-polskie-gotowe-do-dzialania-na-odrze

Podrecznik_renaturyzacji wód.jpg

EUROPEJSKI PROJEKT euPOLIS 

Zintegrowana metodologia planowania miejskiego NBS dla poprawy zdrowia i dobrobytu obywateli -  euPOLIS.

Celem projektu euPOLIS jest poprawa zdrowia publicznego w miastach poprzez wprowadzenie rozwiązań opartych na naturze do praktyk planowania miejskiego.

Oznacza to, że eksperci projektu czerpią to, co najlepsze z naturalnych sposobów regulacji i poprawy bioróżnorodności, włączając różne NIEBIESKIE (woda) i ZIELONE (roślinność) aspekty natury do otwartych przestrzeni miejskich, gdzie może to zintensyfikować dobrostan ludzi w zakresie warunków klimatycznych, ekologicznych i społeczno-ekonomicznych. 

Filozofia projektu jest głęboko zakorzeniona w szerokim i stałym uczestnictwie obywateli w procesach planowania miejskiego.

https://eupolis-project.eu/

euPOLIS newsletters

euPOLIS logo format.jpg

PUBLIKACJA DOTYCZĄCA WODY W MIEŚCIE

W 2014 Fundacja Sendzimira opublikowała w ramach serii "Zrównoważony rozwój" przewodnik dotyczący wody w mieście. Praktycy i teoretycy ochrony przyrody w miastach mogą znaleźć w niej przydatne informacje dotyczące błękitno-zielonej infrastruktury.

obraz_2020-10-09_150558.png

EUROPEJSKI PROJEKT Nature4cities 

Czym są rozwiązania oparte na naturze? Europejski projekt Nature4cities zebrał przykłady takich rozwiązań z całego świata. Rozwiązania ukierunkowane na adaptację do zmian klimatu, wyzwania społeczne, zrównoważone zarządzanie zasobami i wiele innych.

obraz_2020-10-09_153443.png
bottom of page