top of page
4585d9_d117e9e6d44a4bf38b24ab91a6e8e5b1_mv2.webp

Projects

Realizacje na skwerze

przy ulicach - Oblęgorska i Widok

Wchodzimy na skwer

11 września 2021 r. Prezentujemy Wizualizacje potencjalnych rozwiązań opartych na przyrodzie okolicznym mieszkańcom, zachęcając ich do aktywnego udziału w kreowaniu nowego wyglądu i funkcji skweru.

Sadzimy drzewa

23 października 2021 r. Mieszkańcy zasadzili drzewa i krzewy na skwerze. Działanie zostało wsparte przez łódzkich aktywistów, społeczników i przyrodników. Drzewa i krzewy, pozyskane

w ramach projektu ATENAS m.in. od Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego (projekt „Zazieleniamy łódzkie”), wzbogaciły skwer między innymi o następujące gatunki: dereń jadalny, jaśminowiec wonny, klon polny, jarzębina, kłokoczka południowa, wierzba purpurowa, kalina koralowa, leszczyna pospolita, kruszyna, bez czarny. Wybrane gatunki mają nie tylko uatrakcyjnić miejsce dla mieszkańców, ale także stanowić wsparcie i bazę żywności dla dzikich zwierząt.

Mieszkańcy mieli możliwość nadać też imię posadzonej przez siebie roślince. Chciałyśmy aby poczuli się współodpowiedzialni za skwer i mieli swoje drzewo czy krzew o które będą mogli dbać np. w czasie suszy. Drzewa i krzewy bez opiekunów będą miały szanse zostać adoptowane w trakcie następnych wydarzeń na skwerze.

Propozycja nasadzeń drzew i krzewów, przygotowana przez Małgorzatę Godlewską („Zielnik łódzki -  o roślinach w mieście”), została zaakceptowana przez mieszkańców w trakcie konsultacji projektu zagospodarowania skweru oraz przez Wydział Kształtowania Środowiska i Zarząd Zieleni Miejskiej w Łodzi.

Antrosol - trudna gleba antropogeniczna

Normalne gleby posiadają kilka warstw, od góry licząc są to poziomy: organiczny, próchniczy, wymywania, wmywania i skała macierzysta. Gleby miejskie najczęściej nie mają tej struktury ponieważ przez dziesiątki a czasem setki lat są przekopywane, ubijane, uszczelniane, itd. 

 

Z takim oto antrosolem musieliśmy zmierzyć się na skwerze, w skrócie: poziom organiczny (trawa, korzenie i ściółka) - 5-10 cm, poziom żużlu, poziom betonu, poziom cegły, i ten jak widać do głębokości 2 metrów. Marzenie o ogrodach deszczowych zrealizowane przy kilkukrotnie wyższych kosztach. Zamiast jednej przyczepy ziemi, osiem wywrotek gruzu. Wykonawcy z firmy FPP Enviro dzielnie rozwiązywali pułapki projektowe w czasie rzeczywistym. Jednak konsekwencje stanu zastanego są - porzucamy myśl o sadzeniu drzew i krzewów zgodnie z projektem i myślimy nad planami B i C.

Tworzymy żywą pergolę wierzbową

12 kwietnia 2022 r. Tworzymy żywą pergolę - rozwiązanie oparte na przyrodzie i miejsce odpoczynku!

Tworzymy ogrody deszczowe

23 kwietnia 2022 r. Tworzymy ogrody deszczowe.

bottom of page